Past District Winners

ACHIEVEMENTS BEYOND DISTRICT LEVEL

 

YEAR EVENT DISCIPLINE men/ladies PLAYERS CLUB
1988

State District Sides - Runners-up

Division 1 Men    
1989

State Championship Winner

Pairs Mixed Peter Leon (composite side) Enoggera
1990

State Championship Winner

Pairs Mixed Peter Leon (composite side) Enoggera
1990

Commonwealth Games Selection representing Norfolk Island - Auckland New Zealand

Lawn Bowls Men Garry Ryan  Stafford
1990 Qld State Selection - State of Origin Test vs NSW Men Peter Leon Enoggera
1990 Australian Championship Winner Fours Men Peter Leon Enoggera
1990 State Championship Winner Fours Men Peter Leon (composite side) Enoggera
1992 Group 5 Winner COC Singles Men Neil Spiller Indooroopilly
1993 State Championship Winners Fours Men D Firth, P Johnson, P Leon & J Twist  
1993 State Championship Winners Pairs Men Peter Leon, J Taylor Ferny Grove
1993 Australian Championship Winner Pairs Men Peter Leon (composite side) Ferny Grove
1993 State Winner COC Singles  Men Peter Leon Ferny Grove
1994 Commonwealth Games Selection representing Norfolk Island - Canada Lawn Bowls Men Garry Ryan Stafford
1994 Qld State Selection - Australian Sides Perth  Men

Neil Spiller

Peter Leon

Indooroopilly

Ferny Grove

1994 World Masters Bowls - Silver Medal Fours Mixed I Woodrow, E Carter Gaythorne
1994 Combined South East Qld Pennant - 1st Division   Men   Enoggera
1997 Combined South East Qld Pennant - 1st Division   Men   Ferny Grove
1997 Group 5 Winner C of C Singles Men Guilo Campobassi St Lucia
1997 Group 5 Winner C of C Pairs Men Allan Schulte, Guilo Campobassi St Lucia
1998 Commonwealth Games Selection representing Norfolk Island - Malaysia Lawn Bowls Men Garry Ryan Stafford
1999 Group 2 Winners C of C Fours Men John Armstrong, Peter Twomey, Bill Howard , Paul Jones Ferny Grove
2001 State Championship Winners Pairs Junior Boys Tom Palmer, Damien Power Ferny Grove
2002 Commonwealth Games Selection representing Norfolk Island - Manchester England Lawn Bowls Men Garry Ryan Stafford
2002 State Winners C of C  Fours  Men Neil Frost, Damien Power, Brett Young, Elwyn Jeffs Ferny Grove
2003 State Championship Winner Fours Junior Boys Damien Power (composite side) Ferny Grove
2003 State Championship Winner Singles Ladies Sue Bond Ferny Grove
2003 Qld State Selection Test vs NSW Ladies Jenny Blundell Everton Park
2003 Group 2 Winner State District Pairs Pairs Mixed Sue Bond, John Jones Ferny Grove
2004 State Championship Winners Triples Ladies Carol Squires, Marion Milne, Sue Bond Ferny Grove / Newmarket
2004 State Championship Runners-up Triples Ladies Judy Collingwood; Kerrie Wilson; K O'Sullivan Ferny Grove
2004 State District Sides Winners Division 3 Men    
2004 Qld State Selection - Aust Sides Newcastle Ladies Jenny Blundell Everton Park
2004 State Winners District Mixed Pairs Pairs Mixed Jenny Blundell, Peter Johnson Everton Park
2004 Qld State Selection - Aust Sides Adelaide Men Pat Campbell St. Lucia
2004 Group 2 Winner - State Pennant Division 1   Men   Everton Park
2005 State District Sides Winners Division 3 Men    
2005 Group 2 Winner C of C Singles Men Alan Brown Windsor
2005 Group 2 Winner C of C Fours Ladies Marilyn Mauch, Sue Hanlon, Marie Wall, Elizabeth Leitch Everton Park
2005 Group 2 Winner - State Pennant Division 1   Ladies   Everton Park
2006 State District Sides Runners-up Division 1 Men    
2006 State Championship Winner Singles Men Peter Leon Ferny Grove
2006 State Winners C of C  Fours Men Rob Berlyn, Gerard Kerr, Pat Campbell, Garry Ryan Stafford
2006  Group 2 Winner C of C  Singles Ladies Sue Bond Ferny Grove
2006 State Winners C of C  Pairs Men Wayne Lyons, Roger Connolly Ferny Grove
2006 Group 2 Winner C of C Pairs Ladies Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove
2007 State District Sides Winners Division 2 Men    
2007 State District Sides Runners-up Div Ladies    
2007 Qld State Selection - Aust Sides    Men Chris Hepburn Ferny Grove
2007 State Winners C of C  Fours Men Devon Slater, John Fern, Ray O'Brien, Robert Dobinson Ferny Grove
2007 Group 2 Winner C of C Singles Men Gerard Kerr New Farm
2007 Group 2 Winner C of C Pairs Ladies Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove
2007 Group 2 Winner C of C Fours Ladies Carol Squires, Patsy Saunders, J Mills, D Whelan Ferny Grove
2007 Group 2 Winner - State Pennant Division 1   Ladies   Everton Park
2008 Qld State Selection - Aust Sides   Men Chris Hepburn Ferny Grove
2008 Qld State Selection - Aust Senior Sides Championship Melbourne Men Garry Ryan New Farm
2008 State Winners C of C Pairs Ladies Kerrie Wilson, Sue Bond Ferny Grove
2008 Group 2 Winner C of C Singles Ladies Marj Thomson Enoggera
2008 Group 2 Winners C of C  Fours Ladies Judy Collingwood, Phil Dawson, Kerrie Wilson, Sue Bond Ferny Grove
2009 Qld State Selection Test vs NSW Ladies Kerrie Wilson  Ferny Grove
2009 Qld Open Winners Triples Ladies Judy Collingwood, Kerrie Wilson, Sue Bond Ferny Grove
2009 Group 2 Winners State District Pairs Pairs Mixed Sue Bond, Robert Dobinson Ferny Grove
2010 Qld State Selection - Aust Sides Adelaide Ladies Kerrie Wilson Ferny Grove
2010 Qld State Selection Test vs NSW Ladies Kerrie Wilson Ferny Grove
2010 Group 2 Winners C of C Fours Men Allan Denman, Stuart Taylor, Bruce Cantrell, Glen Gallein Enoggera
2010 Group 2 Winner C of C Singles Ladies Jenny Blundell Everton Park
2010 Group 2 Winner C of C Fours Ladies Jean Davies, Lenore Hinton, Jenny Blundell, Marie Webber Everton Park
2010 AER State Runners-up Mixed Pairs  Pairs  Mixed Wendy Horgan & Alan Brown Windsor
2011 Qld State Selection Test vs ACT Ladies Kerrie Wilson Ferny Grove
2011 State Championship Runners-up Pairs U 15 Junior Boys Daniel Keogh (composite side) Everton Park
2011 State District Sides - Runners-up Division 1 Ladies    
2011 State District Sides - Runners-up Division 3 Men    
2011 Qld State Selection - Aust Senior Sides Championship Warilla NSW Ladies Jenny Blundell Everton Park
2011 State Winners District Mixed Pairs Pairs Mixed Kerrie Wilson, Jim Wise Ferny Grove
2011 State Winners C of C Pairs Ladies Kerrie Wilson, Sue Bond Ferny Grove
2011 State Runner-up C of C Singles Ladies Mary Vicenzino Everton Park
2011 Group 2 Winners C of C Pairs Men Peter Johnson, Steve Petsky New Farm
2012 Qld State Selection - Aust Senior Sides Championship Queanbeyan ACT Ladies Jenny Blundell Everton Park
2012 Group 2 Winner C of C Fours Ladies K Devine, J Wilson, M Halliday, G Hemmings Everton Park
2013 State Championship Winner Triples Junior Boys Daniel Keogh (composite side) Windsor
2013 State Championship Winner Singles Ladies Jenny Blundell Everton Park
2013 State Championship Winners Triples  Men Neil  Peach, Brett Merkel (composite side) New Farm
2013 State Championship Runners-up Triples Ladies Judy Collingwood, Kerrie Wilson, Sue Bond Ferny Grove
2013 State Championship Runners-up Over 60 Pairs Men Ed Boxall, Jim Wise Ferny Grove
2013 Group 2 Winner C of C Singles Men Greg Rolls Indooroopilly 
2013 Group 2 Winners C of C Pairs Men Des Baglin, Robert Rimes Toowong
2013 Group 2 Winners C of C Fours Ladies Judy Collingwood, Karen Mateer, Kerrie Wilson, Sue Bond Ferny Grove
2013 State Pennant Winner Division 1   Ladies   Ferny Grove
2013 Group 2 Winner -State Pennant Division 1   Men   Indooroopilly
2014 State District Sides - Winners Division 3 Men    
2014 State District Sides - Winners Division 3 Ladies    
2014 Qld State Selection - Aust Senior Sides Championship Tweed Heads Ladies Jenny Blundell Everton Park
2014 Group 2 Winners C of C Pairs Men Steve Hayden & Greg Rolls Indooroopilly
2014 Group 2 Winners C of C Fours Men Malcolm Greig, David Hirst, Colin Albert, Alan Brown Windsor
2014 State Runners-up C of C  Fours Ladies Judy Collingwood, Karen Mateer, Kerrie Wilson, Sue Bond Ferny Grove
2014

Combined South East Qld Pennant - 5th Division

  Men   Red Hill
2014

Qld State Junior Selection - Across the Ditch Test vs Auckland

Gold Coast Junior Boys

Daniel Keogh

Nathan Wilson

Windsor

Ferny Grove

2015

State Championship Runner-up

Singles Junior Boys

Bradley Lawson

Everton Park

2015

State District Sides - Winners

Division 2 Men    
2015

State Championship Winner 

Over 60's Pairs Ladies

Jenny Blundell (composite side)

Everton Park

2015

Qld State Selection - Aust Senior Sides Championship

Tasmania Ladies

Sue Bond

Ferny Grove

2015

Group 2 Winners State District Pairs

Pairs Mixed

Sue O'Toole & Brett Merkel

New Farm

2015

Group 2 Winners C of C

Pairs Men

Steve Hayden & Greg Rolls

Newmarket

2015

Group 2 Winners C of C

Fours Ladies

Robyn Williams; Pat Wales; Jo Flynn & Kelly Gauntlett

Windsor

2015

Group 2 Winners C of C

Pairs Ladies

Eileen Swanson (sub Desley Jones) & Sue O'Toole

New Farm

2015

Group 2 Winner - State Pennant Division 1

  Men  

Ferny Grove

2015

Group 2 Winner - State Pennant Division 1

  Ladies  

Ferny Grove

2016

State District Sides - Runners-up

Division 1 Ladies    
2016 Qld State Selection - Aust Senior Sides Championship Western Australia

Ladies

Men

Jenny Blundell & Sue O'Toole

Ed Boxall

Everton Park & Windsor

Ferny Grove

2016 State Runner-up CoC Singles Ladies Jenny Blundell Everton Park
2017 State Championship Winner Singles U18 Junior Boys Indi Conlan Enoggera
2017 State Championship Runner-up Singles U18 Junior Girls Isabella Lawson Enoggera
2017 State Championship Runner-up Pairs U15 Junior Boys Bradley Flegler (composite side) Enoggera
2017 State Selection - Australian Sides Adelaide Ladies Noelene Dutton Windsor
2017 State Championship Winner Over 60's Pairs Men Geoff Jensen (composite side) New Farm
2017 Qld State Selection - Qld Development Side vs England Gold Coast Men Indi Conlan Enoggera
2017 Qld State Junior Selection Test vs NSW Junior Boys Indi Conlan Enoggera

2017

Australian Open Runner-up Singles U18 Junior Boys Indi Conlan Enoggera
2017 Aust U18 Championships - Winner Pairs Junior Boys Indi Conlan Enoggera
2017 Aust U18 Championships - Third Fours Junior Boys Indi Conlan Enoggera
2017 Aust U18 Championships - Runner-up Fours Junior Girls Isabella Lawson Enoggera
2017 Aust U18 Championships - Third Triples Junior Girls Isabella Lawson Enoggera
2017 BPL Cup - Qld Final - Runners-up Triples Open Ben Walsh, Steve Hayden, Greg Rolls Red Hill
2017 Qld State Selection - Aust Senior Sides Championship South Australia

Ladies

Men

Jenny Blundell & Sue O'Toole

Geoff Jensen

Everton Park & Windsor

New Farm

2017 Group 2 Winners State District Pairs Pairs Mixed Kelly Gauntlett & Raymond Bax Windsor
2017 Group 2 Winners of CoC  Fours Ladies Lee Evans, Pat Wales, Robyn Williams & Kelly Gauntlett Windsor
2017  State CoC - Third Pairs Men Greg Rolls & Steve Hayden Red Hill
2017 Group 2 Winner CoC Singles Ladies Jenny Blundell Everton Park
2017 State Runner-up CoC Singles Men Steve Hayden Red Hill
2017 Group 2 Winner - State Pennant Division 1   Men   Enoggera
2017 Group 2 Winner - State Pennant Division 1   Ladies   Enoggera
2018          

MENS PENNANTS

 

  DIV. 1 DIV. 1 A DIV. 2 DIV. 3 DIV . 4 DIV. 5 DIV . 6 DIV. 7 DIV. 8 DIV. 9
                     
1989 ST. LUCIA ITHACA ASHGROVE GAYTHORNE STAFFORD STAFFORD        
1990 ENOGGERA GRANGE NEW FARM EVERTON PK STAFFORD FERNY GVE        
1991 ST. LUCIA   GAYTHORNE FERNY GVE ENOGGERA ENOGGERA        
1992 ENOGGERA   EVERTON PK STAFFORD STAFFORD EVERTON PK        
1993 ENOGGERA   FERNY GVE EVERTON PK FERNY GVE FERNY GVE        
1994 ENOGGERA   ITHACA FERNY GVE FERNY GVE W. T'WONG        
1995 EVERTON PK   FERNY GVE ENOGGERA FERNY GVE EVERTON PK        
1996 FERNY GVE   FERNY GVE FERNY GVE W. T'WONG EVERTON PK        
1997 FERNY GVE   FERNY GVE TOOWONG GRANGE EVERTON PK FERNY GVE FERNY GVE W. T'WONG  
1998 FERNY GVE   NEW FARM FERNY GVE KALINGA W. T'WONG TOOWONG FERNY GVE INDO'PILLY  
1999 FERNY GVE   ASHGROVE ASHGROVE ENOGGERA EVERTON PK        
2000 FERNY GVE   FERNY GVE WINDSOR FERNY GVE ENOGGERA        
2001 EVERTON PK   ASHGROVE FERNY GVE FERNY GVE N/A        
2002 FERNY GVE   FERNY GVE WINDSOR FERNY GVE NEW FARM FERNY GVE GAYTHORNE EVERTON PK WINDSOR
2003 FERNY GVE   FERNY GVE FERNY GVE EVERTON PK FERNY GVE W. T'WONG FERNY GVE ITHACA BOOROOD'N
2004 EVERTON PK   ENOGGERA FERNY GVE W. T'WONG ST. LUCIA BOOROOD'N W. T'WONG    
2005 FERNY GVE   FERNY GVE FERNY GVE FERNY GVE ITHACA FERNY GVE      
2006 FERNY GVE   NEW FARM FERNY GVE SAMFORD FERNY GVE EVERTON PK NEW FARM    
2007 FERNY GVE   FERNY GVE FERNY GVE ITHACA FERNY GVE WINDSOR      
2008 NEW FARM   TOOWONG FERNY GVE FERNY GVE WINDSOR NEW FARM      
2009 NEW FARM   FERNY GVE GRANGE FERNY GVE GAYTHORNE FERNY  GVE(A)      
2010 FERNY GVE   WINDSOR FERNY GVE FERNY GVE FERNY GVE FERNY GVE(B)      
2011 FERNY GVE   FERNY GVE FERNY GVE GAYTHORNE FERNY GVE ASHGROVE INDO'PILLY    
2012 INDO'PILLY   FERNY GVE FERNY GVE FERNY GVE WINDSOR FERNY GVE RED HILL    
2013 INDO'PILLY   FERNY GVE FERNY GVE FERNY GVE FERNY GVE RED HILL      
2014 FERNY GVE   FERNY GVE GAYTHORNE FERNY GVE RED HILL TOOWONG      Div Senior
2015 FERNY GVE   FERNY GVE FERNY GVE  FERNY GVE  FERNY GVE  FERNY GVE       WINDSOR
2016 RED HILL   ENOGGERA  RED HILL WINDSOR ENOGGERA SAMFORD     FERNY GVE FIRE
2017 ENOGGERA   RED HILL WINDSOR FERNY GVE RED HILL FERNY GVE     FERNY GVE FIRE
2018                    

 

 

LADIES PENNANTS

 

  DIV.1 DIV. 2 DIV. 3 DIV. 4 DIV.5 DIV. 6 SATURDAY
2004 EVERTON PARK ENOGGERA ENOGGERA FERNY GROVE EVERTON PARK ITHACA/FERNY GROVE
2005 EVERTON PARK NEWMARKET NEWMARKET BARDON ITHACA GRANGE/STAFFORD
2006 FERNY GROVE EVERTON PARK EVERTON PARK EVERTON PARK EVERTON PARK ST LUCIA  
2007 EVERTON PARK (Green) NEWMARKET FERNY GROVE EVERTON PARK ST LUCIA FERNY GROVE  
2008 FERNY GROVE EVERTON PARK ST LUCIA ENOGGERA GAYTHORNE NEW FARM  
2009 FERNY GROVE ST LUCIA STAFFORD SAMFORD GRANGE    
2010 FERNY GROVE FERNY GROVE TOOWONG EVERTON PARK NEW FARM    
2011 FERNY GROVE EVERTON PARK SAMFORD GAYTHORNE      
2012 EVERTON PARK FERNY GROVE STAFFORD EVERTON PARK     FERNY GROVE
2013 FERNY GROVE WINDSOR    FERNY GROVE     FERNY GROVE
  (State Pennant Winner)            
2014  EVERTON PARK    FERNY GROVE (WHITE)    STAFFORD    FERNY GROVE
2015  FERNY GROVE  

 FERNY GROVE

(Green)

 ST LUCIA      FERNY GROVE
2016 EVERTON PARK   NEW FARM/MERTHYR       FERNY GROVE
2017 ENOGGERA   SAMFORD       FERNY GROVE/GRANGE
2018              

LADIES DISTRICT CHAMPIONS

Year Singles Club Pairs Club Triples Club Fours Club
2004 Jenny Blundell Everton Park Jenny Blundell & Elizabeth Leitch Everton Park Marie Webber, Jenny Blundell & Marie Wall Everton Park V Lawson, B Griffin, E Bounty & L Sinclair Gaythorne
                 
2005 Sue Bond Ferny Grove Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove Marie Webber, Jenny Blundell &  Marie Wall Everton Park Marilyn Mauch, Kath Devine, Gloria Hemmings & Elizabeth Leitch Everton Park
                 
2006 Kerrie Wilson Ferny Grove Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove Judy Collingwood, Kerrie Wilson &  Sue Bond Ferny Grove Judy Collingwood, Margaret Cahill, Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove
                 
2007 Sue Bond Ferny Grove Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove Judy Collingwood, Kerrie Wilson &  Sue Bond Ferny Grove Ivy Godbold, Sue Ogorevc, Mavis Halyday & Marj Thomson Enoggera
                 
2008 Sue Bond Ferny Grove Chris Russell & Gloria Hemmings Everton Park Joy Sauer, Joan Wilson &  Chris Russell Everton Park Judy Collingwood, Margaret Cahill, Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove
                 
2009 Kerrie Wilson Ferny Grove Nola Dutton & Rae Imberger Ferny Grove Vicki Massey, Nola Dutton & Rae Imberger Ferny Grove Judy Collingwood, Nan McCormick,  Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove
                 
2010 Kerrie Wilson Ferny Grove Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove Judy Collingwood, Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove Bev Brunton, Ailsa Whitworth,  Kerrie Wilson & Sue  Bond Ferny Grove
                 
2011 Jenny Blundell Everton Park Jenny Blundell & Elizabeth Leitch Everton Park Judy Collingwood, Kerrie Wilson &  Sue Bond Ferny Grove Desley Jones, Chris Russell, Jenny Blundell & Marie Webber Everton Park
                 
2012 Jenny Blundell Everton Park Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove Carol Squires, Amber Lindsay, Heather O'Shea & sub Liz Ferguson Ferny Grove Judy Collingwood, Sue Beresford, Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove
                 
2013 Sue Bond Ferny Grove Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove  Judy Collingwood, Kerrie Wilson, Sue Bond  Ferny Grove Judy Collingwood, Karen Mateer, Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove
                 
2014 Darlene Ferry Ferny Grove Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove Judy Collingwood, Kerrie Wilson, Sue Bond   Ferny Grove Amber Lindsay, June Cannan, Darlene Ferry & Michelle Russell Ferny Grove
                 
2015  Sue O'Toole New Farm   Desley McDougall & Karen Mateer  Ferny Grove  Liz Ferguson, Michelle Russell, Darlene Ferry  Ferny Grove Elizabeth Hertrick, Wendy Peach, Eileen Swanson, Sue O'Toole New Farm
                 
2016  Sue O'Toole  Windsor  Judy Collingwood & Sue Bond  Ferny Grove Michelle Russell, Patsi Saunders, Darlene Ferry  Ferny Grove Judy Collingwood, Desley MacDougall, Karen Mateer & Sue Bond Ferny Grove
                 
2017 Sue O'Toole Windsor Amber Lindsay & Darlene Ferry Ferny Grove Liz Ferguson, Denice McLean, Sue O'Toole Windsor/Ferny Grove Glynnis Brownhill, Mary Pretorious, Karen King & Pam Campbell Samford
                 
2018                

 

MENS DISTRICT CHAMPIONS

 

Year Singles Club Pairs Club Triples Club Fours Club
1988 Peter Leon Enoggera R Stephenson  & J Rowell St Lucia J Humphries, J Twist & G Twist Bardon R Stephenson, A Duffy, B Bennets & J Rowell St Lucia
                 
1989 R Harris Enoggera G Twist & J Twist Bardon R Stephenson, G Campobassi &A Schulte St Lucia J Green, H Dyer, E Baker & J Hunter St Lucia
                 
1990 Jeff Twist Bardon G Harry & K Townsend Enoggera T Goodman, G Campobassi & A Schulte St Lucia S Gloynes, P Gibson, L Perkins & B Baxter Enoggera
                 
1991 Neil Spiller Indooroopilly J Fern & N Brown Everton Park R Moore, R Peach & P Johnson Enoggera G Harry, K Townsend,A Cattanach & W Collyer Enoggera
                 
1992 Jeff Twist Bardon L Beirne & N Spiller Indooroopilly I Blake, R Arrowsmith & D Brown St Lucia P Campbell, J Dale, R Simmonds & V Warner St Lucia
                 
1993 Barry Guthrie Ferny Grove R O'Brien & R Dobinson Ferny Grove K Hellmrich, K Mayes & P Johnson Everton Park E Peach, P Leon (jnr), T Cattanach & R Harris Enoggera
                 
1994 Jeff Twist Bardon I Mateer & P Jones Ferny Grove A Stevens. R O'Brien & R Dobinson Ferny Grove I Mateer, R O'Brien, P Jones & P Leon (jnr) Ferny Grove
                 
1995 Jeff Twist Bardon D Brennan T Murphy Everton Park     N Mason H Smith B Thomas N Spiller Indooroopilly
                 
1996 G Campobassi St Lucia J Smith (sub J Fern) B Twist Everton Park     B Guthrie M Guthrie J Guthrie A Guthrie Ferny Grove
                 
1997 Patrick Campbell St Lucia N Frost B Young Ferny Grove     K Moore J Browns B Thomas N Spiller Indooroopilly
                 
1998 Allan Smith Ferny Grove P Hawken T Murphy Everton Park     G Hanlon P Hawken A Beauchamp B Twist Everton Park
                 
1999 Peter Johnson Ferny Grove N MacLennan R Dobinson  Ferny Grove     R Hadley P Comino N Beikoff J Foster  Ashgrove
                 
2000 Roy Ballantyne (Ashgrove ) J. Fern & R.O'Brien Ferny Grove     R. Arrowsmith, P. Campbell, W.Garnham & J. Foster St. Lucia
                 
2001 Elwyn Jeffs Ferny Grove K. Brown & P. Johnson Ferny Grove     K. Brown, T. Wicks,  A. Beauchamp & C. Prosser Ferny Grove
                 
2002 Peter Leon Ferny Grove G. Fitzsimon & B. Kitchener Everton Park     N. Frost, D. Power, B. Young & E. Jeffs Enoggera
                 
2003 G. Robertson Ashgrove Ian Kennedy & Don Brumwell Ferny Grove     N. Lindsay, J. Power, W.Fordyce &  G . Ryan Stafford
                 
2004 John Jones Ferny Grove W. Fordyce & G. Ryan Stafford     Keith Brown, Harry Clifford, Steve Petsky & John Jones Ferny Grove
                 
2005 Simon Dunleavy Kalinga A. Pankhurst & R. Croft Everton Park     Keith Brown, Harry Clifford, Steve Petsky & John Jones Ferny Grove
                 
2006 Brian Thomas Taylor Bridge B. Hart & R. Berlyn Stafford     Keith Brown, John Fern,  Steve Petsky &  John Jones Ferny Grove
                 
2007 Russell Van Homrigh Ferny Grove Steve Hayden & Greg Rolls Indooroopilly     Keith Brown, Ed Boxall,  Steve Petsky & Russell Van Homrigh Ferny Grove
                 
2008 Alan Woodrow New Farm Pat Campbell & Garry Ryan New Farm     Not Played  
                 
2009 Greg Rolls Indooroopilly David Williams & Richard Burns Everton Park     Fonz Hartog,  Barry Casey, Mel Bailey,  &  Peter Whelan Ferny Grove
                 
2010 John Jones New Farm Steve Hayden &  Greg Rolls Indooroopilly     Brett Merkel, Rob Berlyn,  Pat Campbell & John Jones New Farm
                 
2011 Brett Merkel New Farm Steve Hayden & Greg Rolls Indooroopilly     Brett Merkel, Rob Berlyn,  Pat Campbell & John Jones New Farm
                 
2012 Russell van Homrigh Ferny Grove Neil Mason & Geoff Jensen Indooroopilly     Neil Peach, Brett Young,  Brett Merkel & Pat Campbell New Farm
                 
2013 Russell van Homrigh Ferny Grove Richard Burns & Terry Walsh Indooroopilly      Jnr Lindsay, John Fern, Jim Wise & Stuart McKnight Ferny Grove
                 
2014 Geoff Jensen Indooroopilly Alan Brown & Ben Walsh

Windsor/

Indooroopilly

     Warren Birks, Dave Thomas, Ben Walsh, Richard Burns  Indooroopilly
                 
2015  Brett Merkel  New Farm  Steve Hayden & Greg Rolls  Newmarket     Brad Harris, Mardy Foster, Michael Bermingham, Glenn Gallein  Enoggera
                 
2016 Jim Wise Enoggera  Alan Brown & Ben Walsh  Windsor/Red Hill     Jayden Cottell; Brad Harris; Rod Dixon; Ray Elford  Enoggera
                 
2017 Russell Van Homrigh Ferny Grove  not contested 2017       not contested 2017  
                 
2018                

MENS DISTRICT CHAMPIONS OF CHAMPIONS

 

YEAR SINGLES CLUB PAIRS CLUB FOURS CLUB
1988 Peter Leon Enoggera        
1989 Jeff Twist Bardon        
1990 Neil Spiller Indooroopilly      
1991 C Jacobsen Windsor        
1992 Neil Spiller Indooroopilly      
1993 Peter Leon(Snr) Ferny Grove      
1994 Jeff Twist Bardon        
1995 T Goodwin St Lucia        
1996 J Brown Indooroopilly Keith Blackadder & Bob Myers Ashgrove Dennis Donnelly, Bert Garraway, W May & G Brown Gaythorne
             
1997 G Campobassi St Lucia Alan Schulte & G Campobassi St Lucia Neil McLennan, Rob Thompson, Rob Dobinson & Peter Leon FernyGrove
             
1998 Peter Leon (Snr) Ferny Grove A Crawford & John Robinson Gaythorne George Hanlon, Phil Hawken, Ian Board  & Elwyn Jeffs Everton Park
             
1999 P Sams Gaythorne George Hanlon & Phil Hawken Everton Park John Armstrong, Peter Twomey, Bill Howard & Paul Jones FernyGrove
             
2000 Pat Campbell St Lucia Eric Baker & Doug Brown St Lucia P Wall, D Wall ,E Elliott  & Roy Peach Grange
             
2001 Pat Campbell St Lucia I Loxton & Brian Cosford Enoggera Bob Abel (Jnr), John Jones , Rob Thompson  & Elwyn Jeffs Ferny Grove
             
( not played 3 years )          
             
2005 Alan Brown Windsor Alan Brown & Keiran Trenerry Windsor Russell Boyd, Gerard Kerr, Garry Ryan  & John White Stafford
             
2006 David Williams Everton Park Roger Connolly & Wayne Lyons Ferny Grove Rob Berlyn, Gerard Kerr , Pat Campbell  & Garry Ryan Stafford
             
2007 Gerard Kerr New Farm Steve Petsky & Russell Van Homrigh Ferny Grove Devon Slater, John Fern, Ray O'Brien & Rob Dobinson Ferny Grove
             
2008 Jim Wise Ferny Grove Neil Russell & David Keogh Everton Park Keith Brown, Steve Petsky, David Krogh  & Peter Johnson Ferny Grove
             
2009 Russell Van Homrigh Ferny Grove Steve Hayden & Greg Rolls Indooroopilly Mark Landsberg, Ed Boxall , Jim Wise  & Barry Kalinowsky Ferny Grove
             
2010 Glen Gallein Enoggera John Finlayson & Russell Van Homrigh Ferny Grove Allan Denman, Stuart Taylor , Bruce Cantrell  & Glen Gallein Enoggera
             
2011 Russell Van Homrigh Ferny Grove Peter Johnson &  Steve Petsky New Farm David Hill,  Ian Mateer, John Fern  & Bob Dobinson Ferny Grove
             
2012 Devon Slater Everton Park Col Smith & Devon Slater Everton Park David Hill, Ian Mateer , John Fern  & Bob Dobinson Ferny Grove
             
2013 Greg Rolls Indooroopilly Des Baglin & Rob Rimes Toowong Brett Dury, Stephen Hayden, Greg Rolls & Brett Kitchener Indooroopilly
             
2014 Glen Gallein Enoggera Steve Hayden & Greg Rolls Indooroopilly  Malcolm Greig, David Hirst, Colin Albert & Alan Brown  Windsor
             
2015  Greg Rolls Newmarket  Steve Hayden & Greg Rolls  Newmarket  Daryl Gray, Ike Owens, Warren Garnham & Gervase Griffith  St Lucia
             
2016 Brett Merkel New Farm Steve Hayden & Greg Rolls Red Hill no entry  
         
2017 Steve Hayden Red Hill Steve Hayden & Greg Rolls Red Hill Peter Lewis, Gerard Moore, Brian Hibbett, Ray Whiting Everton Park
             
2018            

LADIES DISTRICT CHAMPIONS OF CHAMPIONS

 

  Singles Club Pairs  Club Fours Club
2005 Kath Devine Everton Park Jenny Blundell  & Elizabeth Leitch Everton Park Marilyn Mauch, Sue Hanlon, Marie Wall & Elizabeth Leitch Everton Park
             
2006 Sue Bond Ferny Grove Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove Helen McConnell, Lee Mason ,Thelma McNeill   & Jean Harris Newmarket
             
2007 Sue Bond Ferny Grove Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove Carol Squires,  Pat Saunders , Jocelyn Mills  & Dot Whelan Ferny Grove
             
2008 Kerrie Wilson Ferny Grove Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove Judy Collingwood,  Phil Dawson , Kerrie Wilson &   Sue Bond Ferny Grove
             
2009 Marj Thomson Enoggera Mavis Halyday & Marj Thomson Enoggera Judy Collingwood,  Phil Dawson ,  Kerrie Wilson    & Sue Bond Ferny Grove
             
2010 Jenny Blundell Everton Park Barbara Dunn & Marie Webber Everton Park Jean Davies,  Lenore Hinton,  Jenny Blundell &  Marie Webber Everton Park
             
2011 Mary Vicenzino Everton Park Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove Dorothy Wade,  Marilyn Mauch,   Marie Wall   &   Elizabeth Leitch Everton Park
             
2012 Jenny Blundell Everton Park Judy Collingwood & Karen Mateer Ferny Grove Judy Collingwood,  Sue Beresford,   Kerrie Wilson  & Sue Bond Ferny Grove
             
2013 Sue O'Toole Windsor Gloria Hemmings & Chris Russell Everton Park Judy Collingwood, Karen Mateer, Kerrie Wilson & Sue Bond Ferny Grove
             
2014 Kerrie Wilson Ferny Grove Eileen Swanson & Sue O'Toole Windsor  Judy Collingwood, Karen Mateer, Kerrie Wilson, Sue Bond  Ferny Grove
             
2015  Pam Campbell Samford   Eileen Swanson & Sue O'Toole New Farm   Robyn Williams, Pat Wales, Jo Flynn & Kelly Gauntlett Windsor 
             
2016 Jenny Blundell Everton Park Robyn Williams & Noelene Dutton Windsor Lee Evans , Debbie Litzow, Pauline Okon, Sue O'Toole Windsor
             
2017 Jenny Blundell Everton Park Desley McDougall & Darlene Ferry Ferny Grove Lee Evans, Pat Wales, Robyn Williams, Kelly Gauntlett Windsor
             
2018            

OTHER DISTRICT CHAMPIONSHIPS

 

YEAR MIXED PAIRS SENIOR 4's-ladies Over 60's Pairs-men NOVICE SINGLES-Ladies CLUB FEMALE PLAYER OF THE  YEAR CLUB MALE PLAYER OF THE YEAR CLUB   
2002 Sue Bond & John Jones       Ferny Grove        
                   
2003 Sue Bond & John Jones       Ferny Grove        
                   
2004 Jenny Blundell & Peter Johnson       Everton Park        
                   
2005 Sue Bond & John Jones       Ferny Grove        
             Mary Vicenzino Everton Park  Garry Ryan  Stafford 
2006 N Russell & M Fainges       Everton Park        
             Kerrie Wilson Ferny Grove  Devon Slater  Ferny Grove 
2007   H King, J King, J Williamson & B Dunn     Everton Park        
  C Russell & D Vidamour       Everton Park        
             Sue Bond Ferny Grove  Russell Van Homrigh  Ferny Grove 
2008   D Wade, D Jones, M Vicenzino & M Wall     Everton Park        
   Sue Bond & Robert Dobinson        Ferny Grove        
             Sue Bond Ferny Grove  Garry Ryan & Pat Campbell 

New Farm

New Farm 

2009       T Messervy Toowong        
    B Brunton, D Clark, C Squires & A Whitworth     Ferny Grove        
  Sue Bond & Robert Dobinson       Ferny Grove        
             Kerrie Wilson Ferny Grove  David Williams  Everton Park 
2010       Maureen Napier Ferny Grove        
    D Jones, C Russell, E Leitch & M Webber     Everton Park        
  Kerrie Wilson & Jim Wise       Ferny Grove        
             Kerrie Wilson Ferny Grove  John Jones  New Farm 
2011       Lisa Vidler Windsor        
    D Wade, D Fox, M Wall & G Hemmings     Everton Park        
  Kerrie Wilson & Jim Wise       Ferny Grove        
             Jenny Blundell Everton Park  Brett Merkel  New Farm 
2012       A. John Gaythorne        
    M Laffin, M Warland, V Perkins & P Campbell     Samford        
      John Fern & Ian Kennedy   Ferny Grove        
 

Judy Collingwood & Peter Johnson

      Ferny Grove         
            Kerrie Wilson Ferny Grove Pat Campbell New Farm
2013       Nikki Hunt Windsor        
    J. Collingwood, H. McConnell,R. Imberger & S. Bond     Ferny Grove        
      Mick Potts &   Keith Brown   Ferny Grove        
   Jenny Blundell & Peter Blundell        Everton Park        
             Sue Bond Ferny Grove  Russell Van Homrigh  Ferny Grove 
2014     Brian Thomas & Paul Burns   Indooroopilly        
  Kelly Gauntlett & Alan Brown       Windsor        
         Pam Salway  Toowong        
    E Leitch, (sub A Barltrop), C Russell, M Webber, J Blundell      Everton Park        
             Darlene Ferry Ferny Grove  Ben Walsh  Indooroopilly 
 2015  Sue O'Toole &  Brett Merkel        New Farm        
      Keith Brown &  Mick Potts   Ferny Grove        
         Amy Evans Windsor         
     Judy Collingwood, Patsi Saunders, Rae Imberger, Sue Bond      Ferny Grove        
             Sue O'Toole New Farm   Brett Merkel  New Farm
2016 Sue O'Toole & Alan Brown       Windsor        
    Not contested 2016              
      Mal Greig & Alan Brown   Windsor        
        Denice McLean Samford        
           

Sue Bond &

Judy Collingwood

Ferny Grove

Ferny Grove

Alan Brown Windsor
2017 Kelly Gauntlett & Raymond Bax       Windsor        
      Neil Russell & Chris Campbell   Samford        
     not contested 2017              
          Enoggera        
2018                  

MIXED NIGHT PENNANTS

 

YEAR CLUB
2005 Enoggera
2006 Everton Park
2007 Enoggera
2008 Everton Park (gold)
2009 Everton Park (gold)
2010 Enoggera
2011 Indooroopilly
2012 Windsor
2013 Windsor (blue)
2014 Enoggera

FRED FERN CUP

 

 

YEAR CLUB
2009 Samford
2010 Gaythorne
2011 Gaythorne
2012 Ferny Grove
2013 Samford
2014 Ferny Grove
2015 Grange

                                                                ALEX GOW CUP

 2016  Samford
 2017  Samford
2018